ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΧΡΥΣΟ ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΤΑΞΕΩΣ ΕΘΝΙΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ

Ανακοινώσεις

23/09/2022

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2021-2022 ΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2021-2022
ΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

 

ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ:

Διηγήσεις ζωής - Κατηγορία Γυμνασίου
1. Πρώτο Βραβείο στην Πανωραία (Νόρα) Αλεξιάδου, για το αφήγημα της «Ένα χαλί ζωντανεύει» μαθήτρια του 1ου Γυμνασίου Κηφισιάς.

Διηγήσεις ζωής - Κατηγορία Δημοτικού
2. Πρώτο Βραβείο στην Λάουρα Χουντάλα, για το αφήγημα της «Η ιστορία του ξεριζωμού» μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
3. Πρώτο Βραβείο στην Ηλάειρα Θεοδωρίδου, για το αφήγημα της «Τρεις φίλοι προσπαθούν να σωθούν μέσα στις φλόγες της Σμύρνης που καίγεται» μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ:

Ιστορικό Ντοκιμαντέρ – Κατηγορία Λυκείου
1. Πρώτο Βραβείο στον Ιωάννη – Μάριο Μέντζο, για το ντοκιμαντέρ του με τίτλο «ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ: όπως έζησα το εικοσαήμερον της Εθνικής τραγωδίας» μαθητή του 1ου Λυκείου Παλαιού Φαλήρου.

Εικαστικά Έργα – Κατηγορία Γυμνασίου
1. Πρώτο Βραβείου στην Αριάδνη Μήτρου, για το πορτραίτο της «Ελένης Τσακύρογλου», μαθήτρια του Δεσκείου Γυμνασίου Πάργας.
2. Πρώτο Βραβείο στην Αλεξάνδρα Φιλιανού, για το πορτραίτο του «Αγίου Χρυσοστόμου Σμύρνης», μαθήτρια του 8ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης.

Εικαστικά Έργα – Κατηγορία Δημοτικού
1. Πρώτο Βραβείο στην Ηλέκτρα Ζυγομαλά, μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
2. Πρώτο Βραβείο στον Κωνσταντίνο Κοκάκη, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
3. Πρώτο βραβείο στον Παναγιώτη Θανάση, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
4. Πρώτο Βραβείο στην Ευτυχία Μαρκαντωνάτου, μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
5. Δεύτερο Βραβείο στις Σοφίας Λιούγκα & Χριστίνα Μιχαλοπούλου, μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
6. Δεύτερο Βραβείο στον Ανδρέα Χούτο, μαθητών των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
7. Δεύτερο Βραβείο στην Αγγελική Μπιρμπάτου, μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
8. Πρώτο Έπαινο στην Μαρία – Λάουρα Χουντάλα, μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
9. Δεύτερο Έπαινο στην Μυρτώ Σφέτσα, μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
10. Δεύτερο Έπαινο στην Ελευθέριο Αυλιανό, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
11. Δεύτερο Έπαινο στον Αλέξανδρο Νομικό, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
12. Δεύτερο Έπαινο στον Οδυσσέα – Γεώργιο Τσαϊτα, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.
13. Τρίτο Έπαινο στον Τιμόθεο Βαμβακό, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.